Archives1
Staff member
Remember those story-problems from Grade School Arithmatic? If Jane has 11 apples and eats two, and Sally steals 1, and Jane gives Billy 3, how many apples does she have left?
Let’s update it.
It’s Friday, and there’s a Pandemic on, Jane doesn’t want to go to town un-necessarily. So, she buys a package of 35 incontinence pads for $9.95. They are 2 of 6 on the 1 through 5 absorbancy scale. She has 5 left from a previous purchase at $11.48.
John, who just likes to have extra around, just in case, buys a box of 48 on Sunday, (even though he has 50 left from a previous purchase at $16.32 per 51 pads), which are #1 of 7 on the absorbance scale, because there was a good sale going on – 22.5% off – and the original pre-sale price was $15.28. Who got the better deal and how much did that person save per 2 pads a day? John uses 4 pads a day, twice a week. Sally just uses 2 a day, except on Sunday when she uses 3. How much did that person save per pad because they bought it on a different day of the week?
Extra credit: Does it make a difference if the pads Jane buys are 1 point less absorbent than Johns?
If John bought Comfort brand and Sally bought Better-fit brand, how much would one of them have saved if they switched brands?
If it was a Freshman High School story-problem, it would have even more irrelevant details to make you sort out what information you really needed!
I'm so old, i had to look up how to spell Arithematic!
Happy holidays! This homework is due Tuesday.
Let’s update it.
It’s Friday, and there’s a Pandemic on, Jane doesn’t want to go to town un-necessarily. So, she buys a package of 35 incontinence pads for $9.95. They are 2 of 6 on the 1 through 5 absorbancy scale. She has 5 left from a previous purchase at $11.48.
John, who just likes to have extra around, just in case, buys a box of 48 on Sunday, (even though he has 50 left from a previous purchase at $16.32 per 51 pads), which are #1 of 7 on the absorbance scale, because there was a good sale going on – 22.5% off – and the original pre-sale price was $15.28. Who got the better deal and how much did that person save per 2 pads a day? John uses 4 pads a day, twice a week. Sally just uses 2 a day, except on Sunday when she uses 3. How much did that person save per pad because they bought it on a different day of the week?
Extra credit: Does it make a difference if the pads Jane buys are 1 point less absorbent than Johns?
If John bought Comfort brand and Sally bought Better-fit brand, how much would one of them have saved if they switched brands?
If it was a Freshman High School story-problem, it would have even more irrelevant details to make you sort out what information you really needed!
I'm so old, i had to look up how to spell Arithematic!
Happy holidays! This homework is due Tuesday.